Hirosima - Nagaszaki s a msodik vilghbor vgleges befejezsnek vfordulja jbl s jbl felsznre hozza s elgondolkoztatv teszi azt a krdst, hogy mi lett volna, ha Hitler "Harmadik Birodalma" az amerikaiak eltt tesz szert atomfegyverre, miutn mr szert tett tvolsgi bombzkra, ballisztikus s szrnyasraktkra. A "klti" krdsre "drmai" a vlasz: merben ms lehetett volna a msodik vilghbor kimenetele az egyes frontokon s egszben vve is.
Lehetsges hatridk
A vilg tudomnyos kzvlemnyt 1938-ban lzba hozta az a hr, hogy kt nmet fizikus, Otto Hahn s Fritz Srassmann felfedezte: az urn atommagja "instabilis" llapotban van s bizonyos kls hatsokra kt tredkre hasad, kzben risi energia szabadul fel, amely egy vonatrakomny szn energijnak felel meg...
Kevssel ksbb, 1939 mrciusban a Nature cm brit tudomnyos folyiratban megjelent hrom fizikus, Frdric Joliut-Curie, Hans Halban s Lew Kowarski "Neutronok kiszabadulsa urnatommag robbansakor" cm cikke, amelyen azt a felttelezsket kzltk, hogy ha urnatommag hasadsakor kt vagy tbb neutron jelentkezik, a lncreakci rendkvli erej robbans jellegt lti. Npszer kiadvnyokban ezutn jsolgatni kezdtk nagyteljestmny atomermvek, de atombombk megjelenst is. Az utbbi lehetsgre klnsen Nmetorszgban figyeltek fel.
1939 prilisban a nmet birodalmi hadgyminisztriumba levl rkezett a hamburgi egyetemtl, amelynek eladi jeleztk olyan robbananyag ellltsnak lehetsgt, amelynek pusztt ereje sokszorosa a hagyomnyos robbananyagnak. Ennek nyomn az gy kezelsre ltrejtt a nmet "Urn Trsasg" ("Uranverein"), mg a koordincis tudomnyos kzpont az akadmiai szerepet betlt berlini "Vilmos Csszr Fizikai Intzet" (Kaiser-Wilhelm-Institut fr Physik") lett. (Utbbinak a rektora volt a mlt szzad 20-as veiben a relativits-elmlet megalkotja, Albert Einstein, aki zsid szrmazsa miatt mg 1933-ban knytelen volt vgleg az Egyeslt llamokba tkltzni.) Az intzet vezetst a 30-as vekben Werner Heisenberg vette t, aki megkapta a hamburgi, a lipcsei s a heidelbergi egyetem legjobb atomfizikusait.
A tudsgrda s az ipari httr megvolt, kellett mg tz tonna fmes urn s t tonna nehzvz, mint lncreakci-modertor. Az urn "megjtt" a megszllt Csehszlovkibl s Belgiumbl, nehzvizet akkoriban csak Norvgiban lltottak el, ahov a Wehrmacht 1940 prilisban trt be. A nehzvz ellltja Osltl mintegy 180 kilomterre nyugatra a Norsk-Hydro trsasg vemorki (Rjukan mellett) zemegysge volt. (A nehzvz deutriumoxid, atomreaktorokban neutronfkez anyagknt hasznljk. A vzbont-zemekben 5-7 ezer liter kznsges vzbl nyerhet egy liter nehzvz.) 1942 derektl a hitleri vezets mr az atomfegyver megalkotsnak konkrt hatridiben gondolkodott. A keleti fronton elknyvelhetett mg hadszati szint eredmnyeket, de a gyzelmet valjban j fegyverektl vrta. Werner Heisenbert kt-t v alatt tartotta relisnak a nmet atomarzenl megteremtst.
Hitler bombja
"A msodik vilghbor mr-mr vghez kzeledett, amikor nmet tudsok az SS felgyelete alatt, utols eszkzeikkel megksreltek atombombt pteni. Bevetsnek kellett volna az elrelthat veresget elhrtani, s a nemzetiszocialista vezetsben egyszeren csak csodafegyverknt emlegettk. Ennek megfelelen 1944. oktberben Rgenen s 1945 mrciusban Tringiban atomfegyver-ksrleteket vgeztek. Mindenesetre gy mondja el Rainer Karlsch a trtnetet. s Heiko Petermann hossz kutatmunka utn arra a kvetkeztetsre akart jutni, hogy a nmet tudomny akkoriban sokkal elbbre jrt, mint azt ltalban felttelezik. Az ttrs mindenesetre nem sikerlt, mivel a tuds s a technika nem bizonyult elgsgesnek.
A szerz - Rainer Karlsch - emlkeztet arra, hogy az 1945-ben Hirosimra s Nagaszakira ledobott atombombk kifejlesztsn 125 ezer ember, kztk hat ksbbi Nobel-djas dolgozott. Vgl is a "Manhattan-terv" megvalstsi kltsge mai ron elrte a 30 millird dollrt. "A nci Nmetorszg maroknyi fizikussal s ennek az sszegnek tredkvel majdnem ugyanilyen eredmnyt rt el" - llaptja meg Rainer Karlsch, hozztve, hogy a hrom ksrlet htszz hallos ldozatot kvetelt.
"Ha ez az llts igaz, akkor jra kell rni a trtnelmet. Azta ugyanis, hogy a szvetsgesek elfoglaltk a Harmadik Birodalom laboratriumait s kihallgattk az vszzad lngelmjt, Werner Heisenberget, valamint munkatrst, Carl Friedrich von Weizsa:ckert s a krjk tmrlt vezet magfizikusokat, bizonytottnak ltszott, hogy Hitler kutati igen messze voltak az atomrobbantstl" - rta a Der Spiegel knyvismertetsbe
Heisenberg lasstotta a kutatst
Walther Gerlach
Rainer Karlsch knyvvel behatan foglalkozott a svjci Neue Zrcher Zeitung 2005. mrcius 24-i szmban, azzal, hogy a munka a meglehetsen spekulatv elemek mellett is "tfestheti az atomkutatsrl kialakult kpet". A tekintlyes zrichi lap a kiadi elszbl azt a rszletet idzte, miszerint a ktet "a msodik vilghbor trtnetnek egy teljesen ismeretlen fejezett idzi fel: egy nmet miniatombomba kifejlesztst, elksztst s kiprblst". "Ha ezt a fegyvert sorozatgyrtsra alkalmas rettsgre fejlesztettk volna, a hbor lefolysa merben mskpp alakult volna."
Az ismertets utal arra is, hogy Moszkva a szerz rendelkezsre bocstotta a berlini Kaiser-Wilhelm-Institutra vonatkoz levltri anyagot, amelybl kitnik, hogy Heisenberg s Weizscker lebecslte s flretolta azt a Kurt Diebnert, aki aktv nemzetiszocialistaknt 1939-ben tvette a katonai fegyverzetgyi hivatal atomfizikai fosztlynak vezetst s fontos kutatsi irnyokat vezetett. lltlag az csoportjnak sikerlt 1944 vgn s 1945 elejn eddig ismeretlen ksrletet vgeznie lncreakci tmeneti fenntartsval egy gyengn dstott urnnal mkd "ktlpcss" reaktorban, amely aztn "tlhevlt".
Karlsch vizsgldsai szerint Heisenberg nem nagyon akarta, hogy Hitler atombombhoz jusson, s maga nem is dolgozott a hbor vge fel ebben a tmakrben. Szerept eltloztk, mikzben eltrbe kerlt a nmet atomkutats tern nemigen emlegetett Walther Gerlach. t korbban gy mutattk be, mint aki a bknek s a kutatsi potencil megrzsnek hve volt s nem tl nagy jelentsget tulajdontott az atomfegyvernek a hbor megnyerse vagy elvesztse szempontjbl. Valjban - mint Karlsch vizsgldsai kimutattk - Walther Gerlach sikeres urnkutat volt, elktelezett hve a ksrleti robbantsoknak.