Kmiai reakcik
2007.02.27. 18:48
A kmiai reakcikrl
A kmiai reakcik, amelyek sorn az anyagok kmiai sszettele megvltozik, 40-400 kJ/mol nagysgrend energiavltozssal jrnak. A klnbz kmiai reakcik lefolysa idt ignyel. Vannak pillanatszer, kzepes sebessg s vgtelen lass reakcik.
Reakcisebessg
A kmiai reakcik sebessge, az idegysg alatt talakul anyag mennyisgt jelenti, amelyet az idegysg alatt bekvetkez koncentrcivltozssal mrnk.
A reakcisebessg fgg:
A sebessgi lland hmrskletfggst az Arrhenius-fle egyenlet fejezi ki:
Az aktivlsi energia
Az a legkisebb energiamennyisg, amellyel az talakul komponenseknek rendelkeznik kell ahhoz, hogy az adott reakci vgbemenjen(46.bra).

46. bra. A reakcih (DH), az aktivlsi energia (E*) s az ellenttes folyamat aktivlsi energijnak (E1*) sszefggse
Kataliztorok
A kataliztorok olyan anyagok, amelyek egy adott reakci sebessgt megnvelik anlkl, hogy maguk maradandan megvltoznnak (47. bra).
47. bra. A katalizlt reakci lpseinek aktivlsi energija (E ,E ) kisebb, mint a kzvetlen reakci (E*)
Kataliztorok a krnyezet vdelmben
Otto-motorokban a kipufoggzok nitrogn-oxid, szn-monoxid s sznhidrogn-tartalmnak cskkentsre szolgl kiegszt berendezs. A hromutas v. hrmas funkcij kataliztor a nitrogn-oxidokat nitrognn reduklja, a szn-monoxidot s a sznhidrogneket pedig szn-dioxidd s vzgzz oxidlja. A kataliztor anyaga platina-rdium-tvzet kermia v. felletnvelt fmhordoz. Az lom kataliztormregknt hat, ezrt a ~ mkdsnek elfelttele az lmozatlan benzin hasznlata. A hrmas reakci egyttes lezajlsnak felttele, hogy a nitrogn-oxidok mellett megfelel mennyisg CO s szn-hidrogn is legyen a kipufoggzban. Ezt gy biztostjk, hogy a ~ el egy oxignmr (l) szondt ptenek be, s annak jele alapjn egy elektronikus egysg szablyozza az zemanyag-beadagolst (keverkkpzst). Az gy felptett, szablyozott, hrmas funkcij kataliztor elvi felptst a 48. bra mutatja be. A szablyozott kataliztor semlegestsi hatsfoka 80-90 % mindhrom lgszennyez anyagra, optimlis lgfelesleg tnyez esetn. A ~ alkalmazhat mrszonda s szablyozs nlkl is, de ekkor a semlegestsi hatsfok jval kisebb (40-60 %). Az utlagos beptseknl ltalban csak szablyozatlan ~ alkalmazsra van lehetsg. A fejlett orszgokban az 1980-as vek msodik feltl mr csak ~ -os gpkocsik hozhatk forgalomba. Ezek hatsra az rintett nagyvrosokban jelentsen cskkent a kzlekedsi eredet lgszennyezettsg. A kezdetben alkalmazott porzus kermia hordoztest helyett egyre inkbb a vkony, hullmostott acllemezt hasznljk, amely nagyobb mechanikai- s hellenllsa miatt mr 80 000-100 000 km-es lettartamot biztost.

Gpjrm kataliztor
48. bra. A hrmas funkcij kataliztor mkdsi smja
A kmiai egyensly
A kt, ellenttes irny reakci addig megy vgbe egyms mellett, mg sebessgk egyenlv vlik. Ekkor bell a kmiai egyensly, amely makroszkopikusan sztatikus, de valjban egy dinamikus llapot.
Az ellenttes irny folyamatok sebessgei:
v1 = k1 * [CH3COOH] * [C2H5OH]
v2 = k2 * [CH3COO C2H5] * [H2O] Egyenslyban: v1 = v2
k1[CH3COOH] * [C2H5OH] = k2 * [CH3COOC2H5] * [H2O]
ltalnosan: n1A + n2B D m1C+m2D egyenslyi folyamatban az egyenslyi lland kifejezse:
Az egyenlet a tmeghats trvnyt fejezi ki (ha T s p konstans). Az llapothatrozk megvltoztatsra bekvetkez egyensly-eltoldsrl a Le Chatelier-Braun - elv ad felvilgostst. Ez alapjn: ha kls hatssal az egyenslyi rendszer valamilyen llapothatrozjt (p, T, V, c) megvltoztatjuk, akkor olyan vltozs megy vgbe a rendszerben, amely a hats eredmnyt cskkenteni igyekszik.
A kmiai reakcik alaptpusai
A fzis alapjn
- Homogn kmiai reakcik (A reakci a fzis - gz vagy folyadk - belsejben zajlik le.)
pl. H2 + Cl2 → 2 HCl
- Heterogn kmiai reakcik (A kmiai talakuls az egymssal rintkez fzisok felletn megy vgbe.)
pl. Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2
Az aktivlsi energia szerint
- Termikus (h)
- Fotokmiai (fny)
- Radiokmiai (radioaktv sugrzs)
- Akusztokmiai
A kataliztor llapota szerint
- Homogn katalzis
- Heterogn katalzis
A homogn kmiai reakcik alaptpusai
1. Szubsztitci (helyettests)
pl. (CH3)3 Si I + Cl- → (CH3)3 SiCl + I-
Olyan homolitikus bomlssal indul, ahol szabad atomok vagy gykk (CH3., OH.) kpzdnek .
pl.:
Cl2 + H2 = 2HCl Cl2 → 2Cl Lncindt folyamat Cl. + H2 → HCl + H. Lncviv reakcik H. + Cl2 → HCl + Cl. H. + H. → H2 Lnczr reakcik Cl. + Cl. → Cl2 H. + Cl. → HCl
2. Addci
Addci ABn + C ABnC Eliminci
(datv kts alakul ki) pl. BF3 + F- = BF4-
- Addcis molekulakomplexek kpzdse
pl. BF3 + NH3 = F3B . NH3
pl. C2 H2 + H2 → C2H4
C2H4 + H2 → C2H6
pl. CH3. + CH3. → C2H6
Olyan addcis folyamat, amely sorn azonos molekulk (monomerek) rismolekulkk (polimerr) alakulnak.
3. Eliminci
Az eliminci olyan folyamat, amely sorn egy molekulbl valamilyen kisebb egysg lp ki, ill. egy molekula kisebb egysgekre bomlik.
pl. B2 → 2B (homolitikus bomls)
N2O5 → NO2+ + NO3- (heterolitikus bomls)
4. Transzferens reakcik
5. Izomer- vagy intramolekulris talakuls
- pl. (cisz-2-butn) (transz-2-butn)
|