Urn
2007.02.27. 18:19
Trtnete
Az Urn hasznlata a termszetes oxid formjban egszen Kr.u. 79-ig nylik vissza, amikor is srga sznezanyagknt hasznltk kermik zomncnak ksztsnl (Olaszorszgban, Npoly mellett talltak ilyen kermiadarabokat). Az jbli felfedezsekor a 19. szzad elejn az egyetlen ismert urnlelhely Csehorszgban volt, Joachimstahl-ban.
Az elem felfedezst a nmet kmikusnak, Martin Heinrich Klaproth-nak tulajdontjk, aki 1789-ben fedezte fel, egy szurokrc nev kzetben. Az elem a nevt az Urnusz bolygrl kapta, amit 8 vvel korbban William Herschel fedezett fel. Fmknt elszr 1841-ben Eugene-Melchior Peligot klntette el. 1850-ben hasznltk elszr kereskedelmi forgalomban, mghozz az veggyrtsban. Az els ilyen vlallat a Lloyd & Summerfield volt Birmingham-ben. Az urn radioaktv jellegt elszr 1906-ban szleltk.
A II. Vilghbor idejn a Szvetsgesek hatalmas urnfelvsrlsba kezdtek, annak ellenre, hogy az urndsts rendkvl drga volt. Vgl is az urnt, amit fknt Kongbl szereztek be, felhasznltk a "Little Boy" nev atombomba ptshez, amit vgl Hirosimra dobtak le 1945. Augusztus 6-n. A tbbi atombomba hasadanyaga Plutnium volt, aminek az ellltshoz szintn Urnra van szksg. Kezdetben gy vltk, hogy az Urn a Fldn nagyon ritka, ezrt a nukleris hatalom teljes megszerzshez elegend az ismert kszletek felvsrlsa, azonban mg ebben az vtizedben felfedeztek jabb lelhelyeket.
A Manhattan Project idejn a dstott urnra az "oralloy", mg a termszetes urnra a "tuballoy" kifejezst hasznltk, fknt nemzetbiztonsgi okok miatt. Ritkbban a 25 megnevezst hasznltk a projekt tudsai az U-235 megnevezsre.
A Fld urnkszletnek 40%-a Ausztrliban tallhat.
Elfordulsa, ellltsa, vegyletei
Az urnnak a termszetben a 234-es, 235-s s 238-as tmegszm izotpjai fordulnak el. Elszrtan az egsz fldkregben megtallhat. tlagos koncentrcija 3-5 gramm/tonna. Legfontosabb rce az urn-szurokrc, amely 0,5-0,8% urnt tartalmaz. Az atomermvek szempontjbl fontos urn nem a gyakori 238-as, hanem a kb. 150-szer ritkbb (0,71%) 235-s izotp. Emiatt a termszetes urnt dstani kell.
Felhasznlsa
Az atomermvekben nem szntiszta fm-urnt, hanem 1,2-2,4 s 3,6% urn-dioxid tartalm pasztillkat hasznlnak, amelyeket hossz, vkony zemanyagplckban halmoznak fel. Az zemanyag-plckat hatszg-csoportokban ktegelik, s megfelel alakzatban (htads s neutronelnyels miatt) elhelyezik a reaktorban.
lettani tulajdonsgai
Kmiai hatst tekintve maga a fm s vegyletei egyarnt slyosan mrgez anyagok.
|