Klr
2007.02.27. 17:59
A klr felfedezse, nevnek eredete
A klrt 1774-ben fedezte fel Carl Wilhelm Scheele svd tuds, a klr nevet Sir Humphry Davy adta neki, 1810-ben. A klr nv a grg χλωρς (klorosz) szbl szrmazik, amely magyarul annyit tesz: spadt zld
A klr fizikai tulajdonsgai
A klr standard nyomson (101325 Pa), s szobahmrskleten (298 K) zldes szn gz. Alacsony olvads-, s forrsponttal rendelkezik (elbbi 239.11 K, utbbi 171.6 K). Apolris anyag. Elektronszerkezete: [Ne]3s2 3p5. Egy elektron felvtelvel elri a nemesgz-szerkezetet.
A klr kmiai tulajdonsgai
A klrgz ktatomos molekulaknt fordul el elemi llapotban (Cl2). Igen reakcikpes anyag, ezt magas elektronegativitsnak (EN=3) ksznheti. Legelterjedtebbek kloridjai, ahol a klr egyszeresen negatv oxidcis llapotban szerepel. Alklifm-, s alklifldfm-kloridok kivlan olddnak vzben, ionos tulajdonsg anyagok. A kloridion komplexkpzsre is kpes. Az oxign a klrt oxidlni kpes, ezek a vegyletek a klr oxoasavainak anhidridjei. Vzzel is reagl, a tbbi halognnel interhalogenideket kpez. A klr rendkvl reakci kpes elem. Srgs-zld szrs szag gz. Szntelent, ferttlent hats anyag.
A klr elfordulsa
Elemi llapotban csak a vulkni gzokban fordul el nyomni mennyisgben. Si jelentsek, a tengervz igen nagy mennyisgben tartalmaz konyhast, emellett a kzetek is tartalmaznak klorid-iont.
A klr felhasznlsa
Szerepe fontos a manyagiparban, a PVC egyik alkoteleme, a ssavat, s hipt az let szmos terletn alkalmazzk. Az els vilghborban harci gzknt vetettk be. Ferttlent hatsa miatt ivvzhez keverik. Ezenkvl mg papr fehrtsre is szoktk hasznlni.
Szerepe az lvilgban
Az l szervezetek szmra ltfontossg elem a klr, a sejt tltsnek belltst szolglja. Az elemi klr igen mrgez, bellegezve a tdt, s a nylkahrtyt roncsolja.
|