Foszfor
2007.02.27. 17:56
Elanie O'Connor, Nicholas Fryer s Terence P. Kee
A foszfor. Bart vagy ellensg?
A szerves foszforvegyletek a mezõgazdasg s a gygyszat kiprblt hatanyagai. A BSE-kr krl tmadt vita s a tokii metr utasai ellen elkvetett gztmads azonban a ksztmnyek veszlyeire is hangslyozottan figyelmeztet. A kvetkezõ rs a szerves foszforvegyletek kapcsn felvetõdõ krdsekre ad nhny vlaszt.
A foszfort elõszr egy osztrk alkimista, Henning Brand lltotta elõ 1669-ben vizeletbõl.* Ksõbb, az 1700-as vek kzepn llati csontokbl, a XIX. szzadban pedig foszfttartalm svnyokbl nyertk ki az elemet. A biololgusok, biokmikusok eszkztrba azta bevonult a "foszforkmia" – a P–X ktsek elõlltsa s hastsa ( X=O, N, S vagy halogn). Az albbiakban kt olyan vegyletcsoportrl lesz sz, amelyben fontos szerepet jtszik a P–X ktsek hastsa: a foszfortartalm szerves rovarirtkrl s idegmrgekrõl.
Az I. vilghbor utn a fellendlõ nvnytermeszts miatt a rovarirtkra is egyre nagyobb szksg lett, s mind fontosabb vltak az emberre rtalmatlan rovarpusztt szerek. Az 1930-as vekben jelentek meg a foszfortartalm szerves rovarirtk s idegmrgek. A ktfle anyag sszettele s biolgiai hatsa igen hasonl. "ltalnos kpletkben" (jobbra) A s B rendszerint alkoxicsoport, RO (R=metil, etil stb.), X oxign vagy kn, Y knnyen tvoz csoport, pldul halogn, vagy kn-, nitrogn- vagy oxigntartalm csoport.
Mirt mrgezõk a szerves foszforvegyletek?
Az sszes foszfortartalm szerves rovarirt s idegmreg a kzponti idegrendszert tmadja meg. Az idegsejteket a szinapszisok kapcsoljk ssze. A szinapszisokban az idegsejtek nem rintkeznek egymssal. Ha idegi impulzus ri a szinapszist, megindul a neurotranszmitterknt mûkdõ acetil-kolin kivlasztsa. Az acetil-kolin a szinapszis msik vghez vndorol, s az idegsejt receptorn "dokkol". Ez j idegi impulzust indt el a sejtben, amely az impulzust egy jabb szinapszishoz juttatja el – s a folyamat megismtlõdik (1. bra).
 |
1. bra. Impulzusvndorls |
Az acetil-kolin akkor mûkdik normlisan, ha az j impulzus elindtsa utn levlik a receptorrl s elbomlik, hogy "helyet adjon" a kvetkezõ impulzusnak. Ha az acetil-kolin felgylemlene a szinaptikus tartomnyban (kb. 500·106 ml/dm–3 fl nõne a koncentrcija), az j impulzusok kpzõdse folyamatoss vlna, s a kzponti idegrendszer "tlhevlne", majd sszeomlana. Ez jtszdik le, amikor a foszfortartalm szerves lgyirtt a lgyre permetezzk: a rovar "hallra izgulja magt". Normlis esetben a flslegess vl acetil-kolint az acetil-kolin-szterz nevû enzim hatstalantja deacetilezssel (2. bra). A foszfortartalm szerves rovarirtk s idegmrgek ennek az enzimnek a mûkdst gtoljk.
 |
 |
2. bra. Az acetil-kolin acetilezse (fnt) s foszforilezse (lent) |
Hogyan hatnak a szerves foszforvegyletek?
A foszfortartalm szerves szterek az acetil-kolinhoz hasonlan szintn reaglnak az acetil-kolin-szterzzal, de nem acil-, hanem foszforilcsoportot adnak t az enzimnek (2. bra). Az acetilezett acetil-kolin-szetrz vzzel reaglva aktv enzimm alakul vissza, mg a foszforilezett forma nehezebben hidrolizl. Foszforilezs hatsra teht az enzim elveszti aktivitst, s az acetil-kolin koncentrcija megnõhet a szinapszisban. A szerves foszforvegyletek tulajdonkppen az acetil-kolinnal mrgeznek.
A rovarban s az emberben kpzõdõ acetil-kolin-szterz igen hasonl, ezrt a vegyszek olyan rovarirtkat ksrleteztek ki, amelyek csak a rovarokat krostjk. Ilyenek pldul a [P=S] csoportokat tartalmaz vegyletek. Ezeket a nem tl hatsos rovarirtkat az llati szervezet enzimei [P=O] csoportokat tartalmaz, mrgezõ anyagokk alaktjk t.
A vegyletek tbbsge egy bizonyos koncentrci fltt mregknt hat az emberi szervezetre. A szerves foszforvegyletek az tlagosnl nagyobb hatsak. Tbb vtizedes kutatmunka eredmnyeknt szlettek meg azok a szerek, amelyek a rovarokra sokkal krosabbak, mint az emberre. Nem ismerjk azonban a kis koncentrciban jelenlevõ szerves foszfervegyletek hossz tv hatst. Nagy vita folyik pldul arrl, hogy milyen szerepet jtszhatnak ezek a vegyletek a BSE-kr kialakulsban. A londoni Pszichitriai Intzetben kimutattk, hogy az egyik foszfortartalm szerves rovarirt, a Phosmet, amellyel az 1980-as vekben vdtk a szarvasmarhkat a bglyinvzi ellen, olyan fehrjket vltoztathat meg, amelyek szerepet jtszanak az agymûkdsben, s mdosult formjukban fertõzhetik a szarvasmarhkat. A megbzhat kvetkeztetsek levonshoz azonban mg sok ksrletet kell elvgezni.
A foszfor azonban nemcsak ellensg – a csontok fontos komponense s szmos biokmiai folyamat szereplõje. A DNS, az RNS, a sejtfal s sok enzim szerves foszforvegyleteket tartalmaz. A vegyletek megtlse azon mlik, hogy a kmiai szerkezet miknt befolysolja a szervezetben zajl kmiai reakcikat.
Az Education in Chemistry 1998. szeptemberi szmban megjelent cikk alapjn
* Az elsõ elem, amelynek ismerjk a felfedezõjt, a foszfor volt. Hennig Brand hamburgi alkmista 1669-ben lltotta elõ vizeletbõl. Nevt egy Elsholz nevû orvos 1679-ben rt knyvben kapta. Akkoriban sokat rtak az jsgok a foszfor csodlatos vilgtsrl. Leibniz, a tuds s akkor ppen hannoveri miniszter, nagyobb mennyisgû foszfor elõlltshoz a nyersanyagot a hadsereg rvn biztostotta. Divatcikk is lett udvari krkben a foszforeszkl ruha.
|