Hlium
2007.02.27. 17:25
A hlium a peridusos rendszer egyik kmiai eleme. Vegyjele He, rendszma 2. Szntelen, szagtalan nemesgz. A hliumnak van az elemek kzl a legalacsonyabb forrspontja, s csak nagy nyomson kpes megszilrdulni. Egyatomos gz. Kmiailag kzmbs. A hidrogn utn a msodik leggyakoribb elem a vilgegyetemben. A Fld lgkrben csak nyomokban fordul el, nehezebb elemek alfa-bomlsval keletkezik. A hlium gazdasgosan a fldgzbl vonhat ki. Felhasznljk lggmbk s lghajk tltanyagaknt s htanyagknt, pldul szupravezet mgnesekben.
Trtnete
A hliumot elszr egy francia csillagsz, Pierre Janssen szlelte 1868-ban egy indiai napfogyatkozs sorn, a Nap kromoszfrjnak sznkpben jelentkez fnyes srga vonalknt. Ugyanebben az vben Norman Lockyer, egy angol csillagsz szintn megfigyelt egy addig ismeretlen srga vonalat a nap sznkpben, s levonta a kvetkeztetst hogy azt egy eddig ismeretlen elemnek kellett okoznia. Edward Frankland vegysz kollegjval a hlium nevet adtk neki, a Nap grg neve, helios utn.
1895-ben egy brit vegysznek, William Ramsay-nek sikerlt elszr a Fldn hliumot kivonni nyers urnrcbl svnyi savak segtsgvel. A mintkat Lockyer s William Crookes azonostotta hliumknt. Tlk fggetlenl Pet Teodor Cleve s Nils Langlet svd kmikusoknak is sikerlt nyers urnrcbl ellltania hliumot.
1905-ben amerikai vegyszek (Hamilton Cady s David McFarland) felfedeztk, hogy a hlium fldgzbl is kivonhat. 1907-ben Ernest Rutherford s Thomas Royds bebizonytottk, hogy a radioaktv bomls alfa-rszecskje megegyezik a hlium atommagjval. A hliumot elszr egy holland tuds, Heike Kamerlingh Onnes cseppfolystotta 1908-ban, a gz kevesebb mint 1 K-ra htsvel. 1926-ban tantvnya, Willem Hendrik Keesom lltott el szilrd halmazllapot hliumot. 1938-ban Pyotr Leonidovich Kapitsa orosz fizikus megfigyelte, hogy a hlium-4-nek abszolt nulla fokot megkzelt hmrskleten szinte nullra cskken a viszkozitsa (bels srldsa) – ezt a jelensget ma szuperfolykonysgnak nevezzk. 1972-ben sikerlt szuperfolykonysgot kimutatni a hlium-3 esetben is, Douglas D. Osheroff, David M. Lee, s Robert C. Richardson amerikai fizikusoknak
llapotai
Normlllapotban a hlium egyatomos gz formjban ltezik. Kizrlag nagy nyoms alatt szilrdul meg, mikzben a srsge jelentsen megn. 4,21 kelvines forrspontja alatt, de a lambda pontnak nevezett 2,1768 kelvin fltt, a hlium-4 izotp normlis folykony llapotban van, amit hlium I-nek neveznek. A lambda pont alatt furcsn kezd viselkedni, s egy hlium II-nek nevezett llapotba kerl. A hlium-3 izotp viselkedsrl kevesebbet tudunk.
Reakcik
A hlium normlis krlmnyek kztt nem lp reakciba ms elemekkel. Elektromos kislsek, illetve elektronokkal val bombzs sorn azonban vegyleteket alkothat volfrmmal, jddal, fluorral, knnel illetve foszforral.
Izotpjai
Br a hliumnak 6 izotpjt ismerjk, ezek kzl csak a hlium-3 s a hlium-4 stabilak. A tbbi radioaktv izotpja gyorsan elbomlik ms anyagokra. A leggyakoribb izotp, a hlium-4 nehezebb radioaktv elemekbl alfa-bomlssal keletkezik; atommagja egy alfa-rszecske. Ez egy klnlegesen stabil atommag, mivel a nukleonok teljes hjakba rendezdnek benne. Hlium-3 izotp a Fldn csak nyomokban tallhat, a trcium bta-bomlsa sorn keletkezik.
Elfordulsa
A hlium a hidrogn utn a msodik leggyakoribb elem az ismert vilgegyetemben, annak tmegnek kb. egynegyedt adja. Leginkbb a csillagokban fordul el, ahol magfzi sorn hidrognbl keletkezik a proton-proton lncreakci s a szn-nitrogn ciklus sorn. Az srobbans elmlete szerint a hlium jelenlegi tmegnek nagy rsze a Big Bang utni els hrom perc sorn keletkezett.
Mindazonltal, Fldnk lgkrben a hlium rszarnya csak 1:200 000, leginkbb azrt, mert a hlium nagy rsze kiprolog az rbe csekly tmegnl fogva. A Fldn megtallhat hlium radioaktv bomls eredmnye. A bomlstermk az urn s trium rceiben tallhat meg, s csekly mennyisgben svnyvizekben, vulkni gzokban, meteorvasban is. A bolygn legnagyobb koncentrciban a fldgzban tallhat meg (arnya egyes fldgzokban 1,6-1,8% is lehet), ez a legnagyobb forrsa az ipari hliumnak is. A vilg f hliumforrsa a texasi, oklahomai s kansasi fldgzkitermel helyeken van.
Ellltsa
A hlium elllthat ltium vagy br nagysebessg protonokkal val bombzsval.
Felhasznlsa
A fldgzbl kivont, nagy nyoms alatt trolt hlium kereskedelemben hozzfrhet.
Szmos clra felhasznljk:
- Mivel knnyebb a levegnl, lghajk s lggmbk tltanyagaknt hasznljk. Elnysebb a hidrognnl, mivel nem gylkony, s a hidrogn emelerejnek 92,64%-t nyjtja.
- A hliumot bellegzett szemly hangja idlegesen magasabb lesz, mivel a hang a hliumban a levegnl hromszor gyorsabban terjed, s ilyen arnyban magasabbak lesznek a ggben a rezonns frekvencik. Br j szrakozs, koncentrlt hliumot hasznlva az oxignhiny miatt akr hallos is lehet.
- Mlytengeri bvrok lgzberendezseiben Trimix-et hasznlnak, ami hlium, nitrogn s oxign keverke, hogy cskkentsk az eslyt a nagy nyomson, norml leveg esetben fellp nitrogn-narkzisnak (nitrogn nagy parcilis nyomsa okozta eufrikus llapot), keszonbetegsgnek, s oxign-toxicitsnak.
- Klnlegesen alacsony olvads- s forrspontja miatt htanyagknt hasznljk MRI-berendezseknl, nuklerris reaktoroknl, szupravezet mgneseknl s a kriogenikban.
- Kmiai kzmbssge miatt vdgzknt hasznljk szilcium- s germniumkristlyok nvesztsekor, a titn- s cirknium-kitermelsben, vhegesztskor s a gzkromatogrfiban.
- Folykony zemanyag raktkban a tlnyoms elrsre hasznljk.
- Hliumot hasznlnak szuperszonikus sebessg szlcsatornkban.
- a hlium-neon lzer erst kzegeknt hlium s neon elegyt hasznljk
- nagyfeszltsg kislsi csvekben tltgzknt alkalmazzk
- Hliumot alkalmaznak szivrgstesztelsre. Ez trtnhet sszeszerel zemekben, ahol olyan termkek kszlnek, amelyeknl szivrgs nem engedhet meg (pl. zemanyagszivattyk), de hliumot alkalmaznak csvezetkek szivrgstesztelsre is. A hlium azrt klnsen alkalmas gz a szivrgstesztelsre, mivel kis viszkozitsa miatt knnyen tjut a szivrgst okoz lyukon, tovbb, kvadrupl tmegspektromterrel knnyen s nagy rzkenysggel mrhet a tesztelt trgybl kiszivrg hlium.
- lelmiszerek konzervlsra is hasznlhat
|