jkor
2007.02.27. 17:07
Avogadr
Amadeo Avogadro
(1776-1856)
Tanulmny testek elemi molekuli relatv tmegnek egy meghatrozsi mdjrl s az arnyokrl, amelyekben ezek a molekulk a vegyleteket felptik
I.
Gay-Lussac r egy rdekes tanulmnyban megmutatta, hogy a gzok mindig egyszerû trfogatarnyokban egyeslnek, s amikor az egyesls termke gz, annak trfogata igen egyszerûen fgg alkoti trfogattl. gy tûnik mrmost, hogy a vegyletekben szereplõ anyagok kvantitatv arnya csak a kombinld molekulk szmarnytl, valamint a keletkezõ sszetett molekulk szmtl fgg. A gzalak anyagok trfogatai, belthatan, igen egyszerû kapcsolatban llanak az õket alkot egyszerû vagy sszetett molekulk szmval. Az elsõ, ezzel kapcsolatban felvetõdõ s szemmel lthatan az egyetlen elfogadhat hipotzis, miszerint az egsz molekulk* szma brmely gzban azonos trfogatban mindig azonos s mindig arnyos a trfogattal. Ha ugyanis azt tteleznnk fel, hogy a molekulk szma egy adott trfogatban klnbzõ gzok esetn klnbzõ, aligha llthatnnk, hogy a molekulk tvolsgt szablyoz trvny minden esetben olyan egyszerû arnyokat ad, mint amelyeket az imnt vzolt tnyek a trfogat s a molekulk szmnak sszefggsrõl elnk trnak.
Ebbõl a hipotzisbõl kiindulva lthat, hogy igen knyelmes meghatrozsi md addik gzllapot anyagok molekuli relatv tmegnek meghatrozsra, valamint ezen molekulk vegyletekbeni relatv szmnak megllaptsra, mivel a molekulk tmegnek arnya azonos hõmrskleten s nyomson megegyezik a klnbzõ gzok sûrûsgnek arnyval, s valamely vegylet molekulinak relatv szma egybõl addik az alkot gzok trfogatarnybl. Az 1,1359 s a 0,7321 szmok pldul az oxign- s a hidrogngz sûrûsgt fejezik ki, levegõre, mint egysgre vonatkoztatva, a kt szm arnya kvetkezskppen megadja a kt gz tmegnek arnyt azonos trfogatban. Elmletnk szerint ez az arny egyben a molekulk tmegnek arnyt is kifejezi. gy az oxignmolekulk tmege mintegy 15-szrse a hidrognmolekulk tmegnek, vagy pontosabban az arny 15,074 : 1. Hasonlan a nitrognmolekula tmege 0,96913 : 0,07321, azaz 13 : 1 arnyban ll a hidrognhez, gy 13-szorosa, pontosabban 13,238-szorosa. Msrszrõl, miutn tudjuk, hogy a hidrogn s oxign trfogatainak arnya a vz kpzõdskor 2 : 1, kvetkezik, hogy a vz minden molekulja 1 molekula oxign s 2 molekula hidrogn egyeslsvel keletkezik. Hasonlan okoskodva, azokbl a trfogatarnyokbl kiindulva, amelyeket Gay-Lussac r llaptott meg az ammnia, a nitrogn-oxid, a nitrzus gz s a saltromsav elemeibõl val kpzõdsekor, az ammnia egy molekula nitrogn s hrom molekula hidrogn egyeslsbõl szrmazik, a nitrogn-oxid egy molekula oxign s kt molekula nitrogn, a nitrzus gz egy molekula nitrogn s egy molekula oxign, a saltromsav egy molekula nitrogn s kt molekula oxign egyeslsekor keletkezik.
II.
Van egy megfigyels, amely sszetett anyagok esetben elsõ pillanatban ellene szl hipotzisnk elfogadsnak. gy tûnik, hogy valamely, kt vagy tbb elemi molekulbl felplõ molekula tmegnek meg kellene egyeznie ezen molekulk tmegnek sszegvel. Ha egy vegyletben, pldakppen, az elsõ alkot anyag egy molekulja egy msodik alkot anyag kt vagy tbb molekuljval egyesl, az sszetett molekulk szmnak meg kellene egyeznie az elsõ anyag molekulinak szmval. Ennek megfelelõen, elmletnk szerint, ha egy gz egy, a sajt trfogatnak ktszeres, vagy tbbszrs trfogatban jelen levõ msik gzzal egyesl, a kapott vegyletnek, ha gznemû, az elsõ gz trfogatval megegyezõ trfogatban kell keletkeznie. Nos, ltalban nem ez a helyzet. Mint azt Gay-Lussac r megmutatta, a vz trfogata gzllapotban pldul ktszer akkora, mint az õt felptõ oxign trfogata, vagy ami ugyanaz: egyenlõ a hidrognvel, ahelyett, hogy az oxignvel egyezne. Az ilyen jellegû tnyek megmagyarzsra termszetesen addik azonban egy magyarzat, amelyik egyezsben van elmletnkkel. Azt ttelezzk fel nevezetesen, hogy brmely egyszerû gzban (teht amelyben a molekulk olyan tvolsgra vannak, hogy nem tudnak egymsra klcsnsen hatst gyakorolni) az alkot molekulk nem magnyos elemi molekulkbl llnak, hanem azokat bizonyos szm ilyen molekula alkotja, amelyeket vonzs egyest egyetlenn. Tovbb, ha egy msik anyag molekuli egyeslnek az elbbivel, valamely sszetett molekult eredmnyezve, a keletkezett egsz molekula szt fog esni kt vagy tbb rszre (vagy egsz molekulra), amely fele-, negyedannyi stb. szm elemi molekult tartalmaz (mely az elsõ anyag alkot molekuljt fogja alkotni) vegylve a msodik anyag fele, negyed stb. szm alkot molekuljval ahhoz kpest, amennyinek az elsõ anyag egy alkot molekuljval kombinldnia kellene (vagy ami ugyanaz, amennyinek a msodik anyag feleannyi, negyedannyi molekuljval kellene vegylnie). gy a vegylet egsz molekulinak szma ktszerese, ngyszerese stb. lesz annak, mint aminek akkor kellene lennie, ha a molekula nem hasadt volna fel s pontosan annyi, amennyi ahhoz szksges, hogy a keletkezõ gz trfogatt megmagyarzza.
gy pldul a vz teljes molekulja 1/2 molekula oxignbõl s egy molekula hidrognbõl ll, vagy ami ugyanaz, kt fl molekula hidrognbõl.
ttekintve az ltalnosan ismert, klnbzõ sszetett gzokat, csak a trfogat megduplzdsra talltam pldt. A trfogat itt az egyik sszetevõ egysgnyi trfogata, amely a msiknak egy vagy tbb trfogatval vegyl. Ezt vz esetben mr lttuk. Hasonlan tudjuk, hogy az ammniagz trfogata ktszerese az õt felptõ nitrognnek. Gay-Lussac r megmutatta, hogy a nitrogn-oxid trfogata megegyezik a rszt kpezõ nitrognvel, kvetkezskppen ktszerese az oxignnek. Vgezetl a nitrzus gz, amelyik azonos trfogat oxignbõl s nitrognbõl ll, olyan trfogat, amelyik megegyezik a kt alkot gzval, ami azt jelenti, hogy ktszerese mindegyiknek. Ezrt minden ilyen esetben a molekulknak kt rszre kell sztesnik, de lehetsges, hogy ms esetekben ngyszeres, nyolcszoros stb. sztessnek kell vgbemennie. Az sszetett molekulk sztessnek lehetõsgt a priori fel lehetett volna ttelezni; msklnben a tbb alkotbl ll testek viszonylag nagy szm molekulbl ll egsz molekuli feltûnõen nagy tmegûek lennnek az egyszerû anyagok molekulihoz kpest. Elkpzelhetjk teht, hogy a termszetnek van valami mdja arra, hogy visszahozza amazokat az utbbiak nagysgrendjbe, s a tnyek ppen ilyen ltezsek mellett szlnak. Emellett van egy msik szempont is, amely arra indthat bennnket, hogy felttelezzk a sztesst. Mi mdon lehetne mskppen kt azonos trfogat gzalak anyag valsgos egyeslst elkpzelni kondenzci nlkl, mint ahogyan az a nitrzus gz kpzõdsnl megtrtnik. Feltve, hogy a molekulk olyan tvolsgban maradnak egymstl, hogy a klcsns vonzs a kt gz molekuli kztt nem lp fel, nem tudjuk elkpzelni, hogy j vonzs lpjen fel egy gz molekuli s egy msik gz molekuli kztt. Ha azonban a molekulk sztessnek hipotzisre tmaszkodunk, knnyû beltni, hogy egy kombinci tnylegesen kt klnbzõ molekult eggy redukl, s a gzok egyike teljes trfogat-kontrakcijnak kellene kvetkeznie, ha minden sszetett molekula nem hasadna fel kt ugyanolyan termszetû molekulv. ...
III.
Dalton nknyes felttelezsekre tmaszkodva, nevezetesen a vegyletek molekulinak legvalsznûbb relatv szmait keresve jutott el az egyszerû anyagok molekulatmegei kztti lland arnyokhoz. A mi elmletnk, feltve, hogy jl megalapozott, abba a helyzetbe hoz minket, hogy pontos adatok alapjn erõsthessk meg vagy javthassuk ki Dalton eredmnyeit s mindenekfelett abba, hogy a gzalak vegyletek trfogatai alapjn adjuk meg a vegyletmolekulk tmegt, ami rszben a molekulk – e fizikus ltal egyltaln nem vrt – sztesstõl fgg.
Dalton felttelezi, hogy a vz hidrognnek s oxignnek, molekulnak molekulval trtnõ egyeslse rvn jn ltre. Ebbõl s a kt alkot slynak arnyaibl annak kell kvetkeznie, hogy az oxign a hidrognhez kzeltõleg gy arnylik, mint 7 1/2 az 1-hez, vagy ahogy Dalton rtkelte, mint 6 az 1-hez. Ez az arny a mi elmletnk szerint, mint ltjuk ktszer akkora, nevezetesen 15 az 1-hez. A vz molekuljnak durvn 15+2=17 tmegûnek kellene lennie (a hidrognt egysgnek vve), ha nem esne szt a molekula ktfel. A sztess eredmnyekppen azonban a tmeg felre, teht 8 1/2 rtkre, pontosabban 8,537-re cskken, ami megkaphat a vzgõz sûrûsgnek, 0,625-nek (Gay-Lussac) a hidrogn 0,0732-es sûrûsgvel val osztsval is. Ez a tmeg ppen a vz-sszettel eltrõ rtkeinek klnbsgvel klnbzik a Dalton ltal vlt 7-tõl. Ebben a tekintetben Dalton eredmnyei teht kzeltõen helyesek, kt egymst kompenzl hibnak – az oxignmolekula hibs tmegnek s a molekulasztess elhanyagolsnak – kvetkeztben. Dalton felteszi, hogy a nitrzus gzban a nitrogn s oxign kombincija "molekula a molekulhoz" jellegû. Mint lttuk, elmletnk szerint ez valban gy van. gy Dalton ugyanazt a hidrognre – mint egysgre – vonatkoztatott molekulatmeget tallta volna a nitrognre, mint mi, ha nem indult volna ki eltrõ oxignrtkbõl s ha a nitrzus gz elemeinek mennyisgre pontosan ugyanazokat a slyszerinti rtkeket vette volna. Miutn azonban gy gondolta, hogy az oxignmolekula fele az ltalunk talltnak, knytelen volt feltenni, hogy a nitrogn is fele az ltalunk megadott rtknek, nevezetesen 5 a 13 helyett. Ami magt a nitrzus gz molekuljt illeti, a molekula sztessnek elhanyagolsa ismt a mienkhez kzeltõ eredmnyhez vezetett. Õ 6+5=11 rtket adott meg, mikzben mi (15+13)/2=14-et, vagy pontosabban (15,974+13,238)/2=14,156-ot, amit a nitrzus gz Dalton ltal meghatrozott, 1,03636 rtkû sûrûsgnek 0,07321-gyel val osztsval is megkapunk. Dalton feltehetõen ugyangy hatrozta meg a nitrzus oxid s a saltromsav molekulinak relatv szmt, mint ahogy a tnyek elnk trtk, s az elsõ esetben ugyanaz a krlmny javtotta a molekula nagysgra vonatkoz eredmnyt. Õ 6+2x5=16 rtket vett fel, mikzben a mi mdszernk szerint annak (15,074+2x13,238)/2=20,775-nek kell lennie, olyan rtknek, amelyet gy is megkaphatunk, ha a nitrzus oxid Gay-Lussac-fle sûrûsgt, 1,52092-t, a hidrogn sûrûsgvel elosztjuk.
Ammnia esetn Dalton feltevsei a vegyletben lvõ molekulk relatv szmrl elmletnk szerint teljesen hibsak. gy gondolta, hogy a nitrogn s a hidrogn molekula-molekula arnyban egyesl, mikzben ltjuk, hogy egy nitrogn hrom molekula hidrognnel egyesl. Szerinte az ammniamolekula 5+1=6 lenne, szerintnk (13+3)/2=8, pontosabban 8,119, ami az ammniagz sûrûsgbõl is levezethetõ. A molekulk sztesse, amit Dalton szmtsai nem vesznek figyelembe, ebben az esetben rszben korriglja az õ ms alapfeltevseibõl kvetkezõ hibt.
Az sszes eddig trgyalt vegylet az egyik komponens egy molekuljnak s a msik komponens egy vagy tbb molekuljnak egyeslsvel keletkezett. A nitrzus sav esetben az eddig emltettektõl eltrõ vegyletrõl van sz, ugyanis mindkt molekula relatv szma eltr az egysgtõl. Gay-Lussac ksrleteibõl ... gy tûnik, ez a sav 1 trfogatrsz oxignbõl s 3 trfogatrsz nitrzus gzbl, vagy ami ugyanaz, 3 rsz nitrognbõl s 5 oxignbõl keletkezik, hiszen elmletnkbõl kvetkezik, hogy ennek a molekulnak 3 molekula nitrognt s 5 molekula oxignt kellene tartalmaznia, ha a molekulasztesst nem vesszk szmtsba. A kombincinak ez a mdja az elõzõ egyszerûbb alakra is visszavezethetõ, ha gy tekintjk, hogy a molekula 1 molekula oxign s 3 molekula nitrzus gz egyeslsvel keletkezik, amelyek az oxign s a nitrogn egy-egy fl molekuljbl llnak, gy a nitrzus savba belpõ oxignmolekulk sztesse mr figyelembe van vve. Feltve, hogy nincs tovbbi sztess, a nitrzus sav molekulatmege 57,542 lenne, a hidrognt egysgnek tekintve, s a nitrzus gz sûrûsge 4,21267 a levegõ egysgnyi sûrûsgre vonatkoztatva. Valsznû azonban, hogy legalbb mg egy sztess, azaz a sûrûsgnek felre cskkense trtnik. Vrjuk meg, amg ezt a sûrûsget ksrletileg meghatrozzk.
|