kor
2007.02.27. 16:50
Platn
PLATN (Kr. e. 428? – Kr. e. 347 k.)
Timaiosz Rszlet
XX. Elszr is az, hogy tûz, fld, vz, leveg: testek, bizonyra vilgos mindenki eltt; tovbb mindennek, ami testszerû, mlysge is van. A mlysget pedig szksgkppen a sktermszetû veszi krûl, s ha ez a sklap derkszgû idom, akkor hromszgekbl ll. A hromszgek pedig mind kt hromszgbl erednek, mindkettnek egy szge derkszg, a msik kett hegyesszg; kzlk az egyikben mindktfell egy egyenl oldalak ltal kettosztott derkszgnek egy-egy felersze van, a mskban klnbz oldalak ltal felosztott derkszgnek egyenltlen rszei vannak. A szksgkppenisggel prosult valsznû okoskods mentn haladva flteszszk teht, hogy ez a kezdete a tûznek s a tbbi testnek; hogy aztn tovbb ezeknek mik a kezdetei, azt csak isten tudja, ember csak akkor, ha Neki kedves. Azt kell teht eldnteni, melyik az a legszebb ngy test, mely bellk szrmazhatik oly mdon, hogy egymstl klnbzk, de egy rszk egymsbl, flbomls tjn, klcsnsen ltrejhet; ugyanis ha erre rjvnk, keznkben az igazsg a fld, tûz s kt kzparnyosuk szrmazsra vonatkozlag. Mert hogy ezeknl – a maguk nemben – szebb lthat testek volnnak brhol is, ezt az lltst senkinek meg nem engedhetjk. Arra kell teht trekednnk, hogy a testeknek szpsgkkel kvl ngy fajt megszerkesszk: akkor elmondhatjuk, hogy elgg felfogtuk termszetket.
Mrmost a kt hromszg kzl az egyenl szrnak termszettl csak egy fajtja van, mg a hosszksnak hatrtalan sok: e hatrtalan sokbl kell teht ismt a legszebbet kivlasztanunk, ha illn akarjuk kezdeni a dolgot. Ha teht valaki mg szebbet tudna kijelln szerkesztseink szmra, nem ellensg, de bartknt fog gyzni felettnk; mi – a tbbit mellõzve – a sok kzl azt az egy hromszget fogadjuk el legszebbnek, amelybl harmadiknak az egyenl oldal hromszg tevõdik ssze. Hogy mirt, azt hosszasabban kellene bizonytani; de aki bebizonytja s gy felfedezi, hogy tnyleg gy van, arra kedves jutalom vr. Vlasszunk ki teht kt hromszget, amelyekbl a tûznek s a tbbinek teste meg van szerkesztve: egyik az egyenl szr, a msik pedig az, melynek nagyobbik befogja ngyzet szerint mindig hromszorosa a kisebbik befognak. S most pantos megklnbztetst kell tennnk egy, az elbb csak nagyjbl emltett dologra vonatkozlag. Ugyanis ott gy ltszott, hogy mind a ngy faj egymson keresztl talakulvn egymsba, keletkezik; de tvesen: ugyanis tnyleg keletkezik ngy faj az ltalunk kivlasztott hromszgekbl, de hrom egybl: a nem egyenl szrbl, s csak egy: a negyedik van megszerkesztve az egyenl szrbl. Nem lehetsges teht mindnyjuknl az, hogy felbomolva egymss talakuljanak s gy sok kicsibl kevs nagy test keletkezzk, vagy ellenkezleg – de hromnl: lehetsges, hiszen egy hromszgbl szrmazva mindnyjan, ha a nagyobbak bomlanak fel, sok kicsi test kombinldik ugyanezen alkatrszekbl, flvevn az ezeknek megfelel testformt; s viszont ha sok kicsi szrdik szt hromszgeire, egy tmeg s gy: egy bizonyos szm szletvn bellk, valami ms, nagy testfajtt alkotnak. Ennyit mondjunk teht egymsba val talakulsukrl; most pedig az kvetkezik, hogy eladjuk: milyen alaknak s mely szmok sszetallkozsbl keletkezett mindegyikk.
Kezdi a sort az az alak, mely elszr s legkisebbnek llttatott ssze, eleme az a hromszg, melynek tfogja a kisebbik befognak hosszsgban ktszerese; s ha mrmost az ilyenekbl kettt egyv tfogjuk mentn sszeillesztnk s ez hromszor trtnik, gy, hogy az tfogk s a kisebb befogk ugyanazon ponthoz, mint kzpponthoz tmaszkodnak – egy egyenl oldal hromszg keletkezik azokbl, amiknek szma hat volt. Most mr ngy egyenl oldal hromszg sszelltva, hrom-hrom lszgk egytt egy oly testszget kpez, mely nyomban a legtompbb szg utn kvetkezik, s ha ngy ilyen testszg kialakul, me ltrejtt az els testszerû alak, mely az egsz gmb fellett egyenl s hasonl rszekre osztja.
A msodik test is ugyanezen hromszgekbl ll, de gy, hogy azok nyolc egyenl oldal hromszgg kombinldnak s ngy lapbl alkotnak egy testszget – s hat ilyen testszg keletkezvn, ime a msodik test is tkletesen ksz volt. A harmadik pedig ktszer hatvan elemi hromszg sszeillesztsbl, tizenkt testszgbl, melyek mindegyikt t egyenl oldal hromszgû sik veszi krl – jtt ltre, hsz egyenl oldal hromszgû alaplapja van.
Az egyik elemi hromszg most mr, miutn ltrehozta ezeket, felhagyott mûkdsvel, s az egyenl szr hromszg adott ltet a negyedik termszetes alaknak azltal, hogy ngyesvel sszellva s a derkszgeket a kzppontba gyûjtve ssze, egy egyenl oldal ngyszget kpezett; mrmost hat ilyen ngyszg szilrdan sszeillesztdvn nyolc testszget alkotott, melyek mind hrom-hrom derkszgû lapszgbl illesztdtek ssze: az gy szerkesztett test alakja kocka lett, melynek hat egyenl oldal ngyszg alaplapja van. De mivel van mg egy tdik konstrukci is, azt a mindensgre hasznlta fel az isten, midõn abba csillagkpeket sztt.
XXI. Ha mrmost valaki mindezt kellen tgondolva, vlaszton volna: vajon hatrtalan-e a vilgok szma vagy hatrolt, pp a hatrtalanok hitt kell korltolt ember vlemnynek tartania, ki jratlan abban, amiben jratosnak kellene lennie: azonban, hogy a valsgban egyetlen vagy t vilg szletst kell-e felvennnk, e ponton mr tbb helye van a ktkedsnek.
Vlemnynk szerint az isten azt sejteti, hogy minden valsznûsgnek megfelelen egyetlenegynek szletett e vilg; ms azonban, valamely ms szempontokat vve tekintetbe, msknt fog vlekedni.
De hagyjuk ezt: hanem az rvelsbl most megszletett alakokat osszuk fel a tûz, fld, vz s leveg kztt. A fldnek teht a kockaformt adjuk: hisz a fld a legkevsb mozgkony a ngy faj kztt s legalakthatbb is a testek kztt: ilyennek pedig szksgkppen az szletett, melynek legbiztosabb alapjai vannak: mrpedig alapnak mr a kezdetben felvett hromszgek kzl is termszettl fogva biztosabb az egyenl szr a nem egyenl szrnl, s ha a mindkettjkbl sszetett skokat nzzk, ott is az egyenl oldal ngyszg az egyenl oldal hromszgnl rszeiben is, egszben is szksgkppen stabilabban helyezkedik el. Ezrt, ha a fldnek ezt az alakot adjuk, megrizzk okoskodsunk valsznûsgt, nemklnben, ha a vznek a tbbi alak kzl a legkevsb mozgkonyat, a legmozgkonyabbat ellenben a tûznek, a kzbeest a levegnek tljk oda; tovbb: a legkisebb testet a tûznek, a legnagyobbat viszont a vznek, a kzblst a levegnek; vgl a leghegyesebbet a tûznek, a kvetkezt a levegnek, e sorban a harmadikat pedig a vznek. Ha most mr mindezen szempontokat tekintetbe vesszk, az az alak, melynek legkevesebb alaplapja van, szksgkppen termszettl a legmozgkonyabb, de a legmetszbb, leghegyesebb is minden irnyban mindnyjuk kztt, vgl a legknynyebb is, hiszen az azonos rszecskk kzl a legkevesebbl formldott; a msodik mindeme tulajdonsgokat illetleg msodik helyen, a harmadik pedig harmadik helyen ll.
Legyen teht mind a helyes kvetkeztets, mind a valsznûsg szerint a piramisnak formja az, mely a tûz eleml s magvul szletett; a szlets rendjben msodikat a leveg, a harmadikat a vz elemnek mondjuk. Mindezeket most mr annyira kicsinynek kell gondolnunk, hogy egyenknt brmelyik fajtbl semmi sem lthat kicsinysge miatt emberi szemmel, csak ha sokan sszehalmozdnak, lthat mr e tmegk.
S ami vgl arnyaikat illeti, tmegk, mozgsaik s egyb tulajdonsgaikat illetleg, ezeket isten mindentt, mr amennyire a Szksgkppenisg termszete magtl s a rbeszlsnek engedett, minden tekintetben pontosan tkletestette, s gy arnyosan illesztette mindezeket ssze.
XXII. Mrmost mindezek alapjn azok a testek, amelyeknek fajait az elbb elmondtuk, a legnagyobb valsznûsg szerint a kvetkezkppen viselkednek. Ha fld tallkozik ssze tûzzel s felbomlik annak lessge folytn, akkor sodrdik vele mindaddig – mr akr ppen tûzben, akr leveg vagy vz tmegben bomlik fel –, mgnem rszecski valahogyan sszetallkoznak, egymssal sszeilleszkednek s gy jra fldd lesznek, hiszen ms alakba nem is mehetnek t. Ha azonban vz bomlik rszeire, a tûz vagy akr a leveg hatsa alatt, engedi, hogy azok sszeilleszkedsbl egy tûz s kt levegtestecske keletkezzk; ami vgl a leveg felbomlst illeti: minden egyes felbomlott rszbl kt tûztest szlethetik. S viszont, mikor meg tûz van krlfogva levegtl, vztl vagy fldtl, egy kevs a soktl, a krnyezete sodrban is hnydik-vetdik, a harcban legyzetve elemeire trik szt s gy kt tûztest egy levegalakk illeszkedik ssze. Ha vgl a leveg tall legyzre s daraboldik fel, kt egsz s egy fl levegtestbl a vznek egy teljes alakja forr ssze.
gy gondoljuk meg ezeket jra, hogy mikor tûz ragadja meg valamelyik fajtt a tbbi kzl, cscsainak s lapszgeinek lessgvel sztvagdalja, s ha most mr amaz sszeilleszkedik a tûz formjv, megszûnik a sztdaraboldsa, hiszen a hasonl s azonos faj sem vltozst elidzni nem kpes a vele azonosban s hozz hasonlban, sem vltozst szenvedni nem kpes annak hatsra. Mindaddig azonban, mg valami mss vltozik s gyengbb ltre harcol az ersebbel, flbomlsa nem szûnik. ppgy a kisebb fajtk, mikor kevs ltkre valamely nagyobb faj sokasgban krlzratnak, s feldaraboldvn enyszetnek indulnak, ha hajlandk az ersebb alakjv sszeilleszkedni, enyszetk megszûnik s megszletik a tûzbl a leveg, a levegbl a vz; ha pedig megegyeztek, de a tbbi nembl is van ott valami velk s harcol, akkor flbomlsuk nem szûnik, mg vagy az egyik mindenfel taszigldva s felbomolva ki nem menekl a rokon fajhoz, vagy legyzetve s sokbl egy, legyzjhez hasonl alakk vltozva, azzal egytt marad.
lete:
Platn (rgiesen Plt, eredetileg: Arisztoklsz; Kr. e. 427, Athn vagy Aigina – Kr. e. 347), a grg filozfinak Arisztotelsz mellett a legnagyobb alakja. Gondolatai tbb mint ktezer v ta mrhetetlen hatssal voltak a nyugati mveltsg fejldsre. Platn fogalmazta meg a filozfia legtbb mig meghatroz problmjt; Alfred North Whitehead egy mondsa szerint az egsz eurpai filozfia nem ms, mint egy sor Platnhoz fztt lbjegyzet. Noha ez taln gy tlzs, nem jr olyan messze az igazsgtl. Platn a hrom nagy n. szkratikus filozfus (Szkratsz, Platn, Arisztotelsz) egyike .
|