chemia
Beadand
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Nzettsg
Induls: 2007-02-27
 
Az elemek
Az elemek : Hlium

Hlium

  2007.02.27. 17:25

A Hlium

A hlium a peridusos rendszer egyik kmiai eleme. Vegyjele He, rendszma 2. Szntelen, szagtalan nemesgz. A hliumnak van az elemek kzl a legalacsonyabb forrspontja, s csak nagy nyomson kpes megszilrdulni. Egyatomos gz. Kmiailag kzmbs. A hidrogn utn a msodik leggyakoribb elem a vilgegyetemben. A Fld lgkrben csak nyomokban fordul el, nehezebb elemek alfa-bomlsval keletkezik. A hlium gazdasgosan a fldgzbl vonhat ki. Felhasznljk lggmbk s lghajk tltanyagaknt s htanyagknt, pldul szupravezet mgnesekben.

Trtnete

A hliumot elszr egy francia csillagsz, Pierre Janssen szlelte 1868-ban egy indiai napfogyatkozs sorn, a Nap kromoszfrjnak sznkpben jelentkez fnyes srga vonalknt. Ugyanebben az vben Norman Lockyer, egy angol csillagsz szintn megfigyelt egy addig ismeretlen srga vonalat a nap sznkpben, s levonta a kvetkeztetst hogy azt egy eddig ismeretlen elemnek kellett okoznia. Edward Frankland vegysz kollegjval a hlium nevet adtk neki, a Nap grg neve, helios utn.

1895-ben egy brit vegysznek, William Ramsay-nek sikerlt elszr a Fldn hliumot kivonni nyers urnrcbl svnyi savak segtsgvel. A mintkat Lockyer s William Crookes azonostotta hliumknt. Tlk fggetlenl Pet Teodor Cleve s Nils Langlet svd kmikusoknak is sikerlt nyers urnrcbl ellltania hliumot.

1905-ben amerikai vegyszek (Hamilton Cady s David McFarland) felfedeztk, hogy a hlium fldgzbl is kivonhat. 1907-ben Ernest Rutherford s Thomas Royds bebizonytottk, hogy a radioaktv bomls alfa-rszecskje megegyezik a hlium atommagjval. A hliumot elszr egy holland tuds, Heike Kamerlingh Onnes cseppfolystotta 1908-ban, a gz kevesebb mint 1 K-ra htsvel. 1926-ban tantvnya, Willem Hendrik Keesom lltott el szilrd halmazllapot hliumot. 1938-ban Pyotr Leonidovich Kapitsa orosz fizikus megfigyelte, hogy a hlium-4-nek abszolt nulla fokot megkzelt hmrskleten szinte nullra cskken a viszkozitsa (bels srldsa) – ezt a jelensget ma szuperfolykonysgnak nevezzk. 1972-ben sikerlt szuperfolykonysgot kimutatni a hlium-3 esetben is, Douglas D. Osheroff, David M. Lee, s Robert C. Richardson amerikai fizikusoknak

llapotai

Normlllapotban a hlium egyatomos gz formjban ltezik. Kizrlag nagy nyoms alatt szilrdul meg, mikzben a srsge jelentsen megn. 4,21 kelvines forrspontja alatt, de a lambda pontnak nevezett 2,1768 kelvin fltt, a hlium-4 izotp normlis folykony llapotban van, amit hlium I-nek neveznek. A lambda pont alatt furcsn kezd viselkedni, s egy hlium II-nek nevezett llapotba kerl. A hlium-3 izotp viselkedsrl kevesebbet tudunk.

Reakcik

A hlium normlis krlmnyek kztt nem lp reakciba ms elemekkel. Elektromos kislsek, illetve elektronokkal val bombzs sorn azonban vegyleteket alkothat volfrmmal, jddal, fluorral, knnel illetve foszforral.

 Izotpjai

Br a hliumnak 6 izotpjt ismerjk, ezek kzl csak a hlium-3 s a hlium-4 stabilak. A tbbi radioaktv izotpja gyorsan elbomlik ms anyagokra. A leggyakoribb izotp, a hlium-4 nehezebb radioaktv elemekbl alfa-bomlssal keletkezik; atommagja egy alfa-rszecske. Ez egy klnlegesen stabil atommag, mivel a nukleonok teljes hjakba rendezdnek benne. Hlium-3 izotp a Fldn csak nyomokban tallhat, a trcium bta-bomlsa sorn keletkezik.

 Elfordulsa

A hlium a hidrogn utn a msodik leggyakoribb elem az ismert vilgegyetemben, annak tmegnek kb. egynegyedt adja. Leginkbb a csillagokban fordul el, ahol magfzi sorn hidrognbl keletkezik a proton-proton lncreakci s a szn-nitrogn ciklus sorn. Az srobbans elmlete szerint a hlium jelenlegi tmegnek nagy rsze a Big Bang utni els hrom perc sorn keletkezett.

Mindazonltal, Fldnk lgkrben a hlium rszarnya csak 1:200 000, leginkbb azrt, mert a hlium nagy rsze kiprolog az rbe csekly tmegnl fogva. A Fldn megtallhat hlium radioaktv bomls eredmnye. A bomlstermk az urn s trium rceiben tallhat meg, s csekly mennyisgben svnyvizekben, vulkni gzokban, meteorvasban is. A bolygn legnagyobb koncentrciban a fldgzban tallhat meg (arnya egyes fldgzokban 1,6-1,8% is lehet), ez a legnagyobb forrsa az ipari hliumnak is. A vilg f hliumforrsa a texasi, oklahomai s kansasi fldgzkitermel helyeken van.

 Ellltsa

A hlium elllthat ltium vagy br nagysebessg protonokkal val bombzsval.

Felhasznlsa

A fldgzbl kivont, nagy nyoms alatt trolt hlium kereskedelemben hozzfrhet.

Szmos clra felhasznljk:

  • Mivel knnyebb a levegnl, lghajk s lggmbk tltanyagaknt hasznljk. Elnysebb a hidrognnl, mivel nem gylkony, s a hidrogn emelerejnek 92,64%-t nyjtja.
  • A hliumot bellegzett szemly hangja idlegesen magasabb lesz, mivel a hang a hliumban a levegnl hromszor gyorsabban terjed, s ilyen arnyban magasabbak lesznek a ggben a rezonns frekvencik. Br j szrakozs, koncentrlt hliumot hasznlva az oxignhiny miatt akr hallos is lehet.
  • Mlytengeri bvrok lgzberendezseiben Trimix-et hasznlnak, ami hlium, nitrogn s oxign keverke, hogy cskkentsk az eslyt a nagy nyomson, norml leveg esetben fellp nitrogn-narkzisnak (nitrogn nagy parcilis nyomsa okozta eufrikus llapot), keszonbetegsgnek, s oxign-toxicitsnak.
  • Klnlegesen alacsony olvads- s forrspontja miatt htanyagknt hasznljk MRI-berendezseknl, nuklerris reaktoroknl, szupravezet mgneseknl s a kriogenikban.
  • Kmiai kzmbssge miatt vdgzknt hasznljk szilcium- s germniumkristlyok nvesztsekor, a titn- s cirknium-kitermelsben, vhegesztskor s a gzkromatogrfiban.
  • Folykony zemanyag raktkban a tlnyoms elrsre hasznljk.
  • Hliumot hasznlnak szuperszonikus sebessg szlcsatornkban.
  • a hlium-neon lzer erst kzegeknt hlium s neon elegyt hasznljk
  • nagyfeszltsg kislsi csvekben tltgzknt alkalmazzk
  • Hliumot alkalmaznak szivrgstesztelsre. Ez trtnhet sszeszerel zemekben, ahol olyan termkek kszlnek, amelyeknl szivrgs nem engedhet meg (pl. zemanyagszivattyk), de hliumot alkalmaznak csvezetkek szivrgstesztelsre is. A hlium azrt klnsen alkalmas gz a szivrgstesztelsre, mivel kis viszkozitsa miatt knnyen tjut a szivrgst okoz lyukon, tovbb, kvadrupl tmegspektromterrel knnyen s nagy rzkenysggel mrhet a tesztelt trgybl kiszivrg hlium.
  • lelmiszerek konzervlsra is hasznlhat

 
Chat
Ha krdsed vagy vlemnyed van!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
ra
 
Mai dtum
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Oldalak
 
Zene
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG